Woda w kamperze! Czego potrzebujecie do kompletnej instalacji!
Bieżąca woda w kamperach
to w dzisiejszych czasach oczywistość, jest kluczowym elementem, który zapewnia komfort i niezależność podczas podróży. Nie jest to zbyt skomplikowana instalacja ale wybór odpowiednich komponentów i ich właściwa instalacja pozwali Wam na korzystanie z wody w sposób wygodny i bezpieczny. Zaczynamy od kilku pytań i oszacowania Waszych potrzeb, czyli ile osób korzystać będzie z prysznica, umywalki, kuchni i jak długo trwać będzie Wasza podróż, czy będziecie mogli ją bez problemu uzupełniać / opróżniać? Jeśli mówimy o potrzebach to pojawia się jeszcze problem zużycia Waszych zapasów wody, np. jednym wystarczy szybki, zimny prysznic na zewnątrz pojazdu inni postawią na komfort i gorącą wodę w wewnętrznej kabinie, dwa razy dziennie. Ale zacznijmy od początku …
Zbiorniki na wodę
Jednym z najważniejszych elementów instalacji wodnej w kamperze są zbiorniki na wodę. Zapewniają dostęp do czystej wody oraz umożliwiają przechowywanie zużytej. Mogą być wykonane z różnych materiałów zależnie od ich przeznaczenia i funkcjonalności. Obecnie najpopularniejsze wykonane są bardzo lekkich materiałów, głownie z polietylenu, mają ergonomiczne kształty i bardzo dużą wytrzymałość. Można spotkać także zbiorniki ze stali nierdzewnej lub aluminium, są zdecydowanie trwalsze i dłużej utrzymają wodę w dobrej jakości. Mają sporo zalet ale za dużo wyższą cenę i niestety, dużo większą wagę. W naszym kamperze będziemy potrzebować co najmniej dwóch zbiorników. Jeden na wodę czystą oraz drugi wodę brudną czyli tzw. szarą.
Zbiorniki na wodę czystą muszą przede wszystkim posiadać odpowiedni atest PZH potwierdzający że możemy w nich przechowywać wodę z przeznaczeniem spożywczym. Ich wielkość może się wahać w granicach od 50 do nawet 150 litrów, ale to zależy wyłącznie od Waszych potrzeb. Pamiętajcie tylko że każdy litr wody to dodatkowy 1 kg do wagi kampera, dlatego ważne jest odpowiednie zaprojektowanie zabudowy i umieszczenie zbiornika jak najniżej to możliwe. Na rynku mamy sporo znakomitych produktów które nam to znacznie ułatwią, znajdziemy zbiorniki o najróżniejszych pojemnościach i kształtach, nawet takich pasujących do fabrycznych elementów pojazdów.
Zbiorniki na wodę szarą różnią się od wody czystej w zasadzie tylko przeznaczeniem, zazwyczaj wykonane są nawet z takich samych materiałów. Przyjmuje się że powinny być o podobnej pojemności co zbiorniki czystej wody, ale dość często stosuje się mniejsze (50-70% czystej wody). Jeśli zbiornik na szarą wodę ma spełniać swoje zadanie czyli odbierać zużytą wodę ze zlewu, umywalki czy prysznica musimy zadbać aby był zainstalowany jako najniższy punkt naszej kamperowej instalacji wodnej. Tutaj także mamy gotowe rozwiązania, w różnych pojemnościach i kształtach. Najbardziej popularne i praktyczne są zbiorniki montowane pod samochodem.
Sprawdź naszą pełną OFERTĘ w kategorii ZBIORNIKI WODY!
Pompa wody
Jeśli mamy już wodę w zbiorniku musimy dostarczyć ją do punktu lub punktów odbioru czyli do kranu, prysznica czy toalety. Aby to zrobić potrzebujemy kolejnego elementu naszej instalacji wody czyli odpowiedniej pompy która będzie tłoczyć i rozprowadzać wodę w kamperze. Najpopularniejsze, zanurzeniowe są tanie, proste i mało awaryjne, nie wytwarzają dużego ciśnienia ale dla niewymagających mogą okazać się wystarczające. Jako minus zaliczyć trzeba ograniczony tryb pracy. Zwykle, pracują maksymalnie kilkanaście minut. Dodatkowo wymagają odpowiedniej armatury wyposażonej w przełącznik lub czujnik który każdorazowo uruchamia pompę kiedy odkręcamy kran lub prysznic.
Kolejną propozycją są pompy ciśnieniowe. Są zdecydowanie wydajniejsze, przeznaczone do pracy ciągłej i potrafią tłoczyć wodę z siłą nawet kilku barów. Jak sama nazwa wskazuje są to pompy które utrzymują odpowiednie ciśnienie w całym układzie czyli zbiorniku na czystą wodę oraz wszystkich przewodach i uruchamiają się samoczynnie kiedy wykryją spadek ciśnienia w w instalacji. Zapewniają szybki, stały i równomierny przepływ wody. Są mniej podatne na przegrzania i zdecydowanie mniej awaryjne od pomp zanurzeniowych. Dużym minusem są koszty zakupu oraz konieczność montowania zbiornika wyrównawczego w bardziej złożonych instalacjach (kilka punktów odbioru) dzięki któremu znacznie wydłużymy żywotność pompy.
Ciepła woda w kamperze
Kolejnym niezwykle istotnym urządzeniem w które musimy wyposażyć naszego kampera, jeśli mażą się nam domowe warunki w podróży, będzie bojler czyli podgrzewacz wody. Dzięki niemu będziemy mogli korzystać z ciepłego prysznica kiedy tylko chcemy, nie zważając na warunki i temperatury otoczenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bojlerów i różnią się w zależności od rodzaju źródła ogrzewania naszej wody. Najpopularniejsze, elektryczne są tanie, łatwe w montażu i w miarę skuteczne ale musimy liczyć się ze sporym zużyciem prądu. Mogą pracować na napięciu 12V ale jeśli chcemy wyposażyć się w mocny bojler który szybko podgrzeje większą ilość wody instalacja 230V może okazać się niezbędna. Są doskonałym wyborem jeśli mamy dużo prądu z kilku źródeł i zamierzamy korzystać z kempingów gdzie możemy podłączyć się do stałego zasilania.
Kolejnym rodzajem bojlerów są kotły gazowe. Są znacznie skuteczniejsze od elektrycznych. Mają większą wydajność i podgrzewają wodę znacznie szybciej od elektrycznych. Nie potrzebują prądu do działania a wyłącznie napełnioną butlę z gazem. Są znakomitym rozwiązaniem jeśli podróżujemy z dala od kempingów i stałych źródeł prądu.
Ostatnią grupą bojlerów, które ciągle zyskują na popularności są kotły wielofunkcyjne które łączą zalety obu wymienionych wcześniej rodzajów. Podgrzewają wodę zarówno dzięki grzałce elektrycznej jak i palnikowi gazowemu. Wyróżniają się niezwykłą skutecznością i uniwersalnością. Dostępne są także modele wyposażone w specjalny wymiennik ciepła dzięki któremu podgrzejemy naszą wodę ciepłem pochodzącym z układu chłodzenia naszego pojazdu.
Jak sami widzicie wybór bojlerów jest naprawdę duży ale wiele zależeć będzie od rodzaju instalacji jakie zamontujemy w naszym kamperze. Jeśli chcemy być naprawdę samowystarczalni, naszą propozycją jest zdecydowanie combo, czyli bojler wielofunkcyjny (który na dodatek może ogrzewać także powietrze w naszym kamperze).
O czym musicie jeszcze pamiętać!
W zasadzie omówiliśmy już wszystkie najważniejsze elementy instalacji wody. Pozostaje jeszcze kwestia armatury czyli kranów czy słuchawek prysznicowych oraz samej instalacji w postaci rur, kolanek i złączek.
Sprawa wylewek, kranów czy prysznica jest bardzo prosta. Jeśli posiadamy pompę zanurzeniową która włącza się tylko podczas korzystania z kranu skazani jesteśmy na specjalne rozwiązania kempingowe czyli wylewki z odpowiednim mikrowłącznikiem odpowiedzialnym za sterowanie naszą pompą. Jeśli natomiast, mamy zainstalowaną pompę ciśnieniową to tutaj możemy popuścić wodze fantazji i korzystać nawet ze zwykłych baterii łazienkowych, które są zdecydowanie tańsze niż te specjalne, kempingowe (ale pamiętajcie o wadze! Będą też znacznie cięższe!).
Na koniec słów kilka o samej instalacji, jak ma wyglądać? Jakich materiałów używać do budowy instalacji doskonałej? Tutaj wszystko zależy od Waszych potrzeb, przy prostej instalacji wystarczy kilka rurek i złączek przy bardziej skomplikowanych, pojawi się jedynie więcej elementów układanki. Materiałem najczęściej wykorzystywanym przy budowie instalacji w kamperze jest oczywiście tworzywo sztuczne (PVC, PEX, PPE). Jest lekkie, elastyczne i bardzo łatwe w montażu. Zapewnia też doskonałą szczelność niezależnie od obciążeń i drgań naszej zabudowy. Poza najważniejszą kwestią czyli szczelnością układu, musimy także pamiętać aby unikać w naszej instalacji problematycznych, skomplikowanych połączeń i ślepych kanałów ze stojącą wodą, gdzie w pierwszej kolejności będą się gromadzić nieczystości czy osady.
ZBIORNIKI na WODĘ / WATERFLEX
Wszystko co musisz wiedzieć o turystycznych toaletach kempingowych.
Kampervan czyli dostawczak z niespodzianką w środku! Kompaktowe, ekonomiczne, uniwersalne. Ciągle zyskują na popularności!
Lodówka turystyczna czyli niezbędne wyposażenie każdego kampera! Sprawdź jakie są rodzaje i możliwości nowoczesnych lodówek.
Powiew przyszłości czyli bezwodna, zgrzewająca toaleta LooSeal EVO!